Θαλάσσιο σκι: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Σωτήρης Κύπριος

Σεπτέμβριος 04, 2013 - 13:20

Ο 55χρονος σκιέρ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άνω των 35 ετών

Ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά. Πόσο μάλλον ο έρωτας για τον αθλητισμό. Οι έλληνες σκιερ πιστοποιώντας την αγάπη τους για τον αθλητισμό αλλά και την κλάση τους κατέγραψαν σημαντικές διακρίσεις στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άνω των 35 ετών που διεξάγεται στην πόλη Σεσένα της Ισπανίας. Την κορυφαία επιτυχία κατέγραψε ο Σωτήρης Κύπριος ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία άνω των 55 ετών. Ο πρωταθλητής Ελλάδας στο σλάλομ ανδρών προκρίθηκε πρώτος στον τελικό με τρεις μπάλες στα 11 μέτρα και κατάφερε να ανέβει στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου με επίδοση 4 μπάλες στα 11 μ.

Τον δρόμο της ελληνικής αποστολής για τις διακρίσεις είχε ανοίξει η Αννα Σέμπου η κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στις φιγούρες γυναικών άνω των 35 ετών. Η Σέμπου αγωνίστηκε και στο σλάλομ όπου κατέλαβε την τέταρτη θέση με 5 μπάλες στα 13 μ., που αποτελεί και νέα ατομική επίδοσή της. Στους αγώνες που διεξήχθησαν κάτω από ιδανικές συνθήκες και με πολύ έντονο συναγωνισμό όπως αποδεικνύουν και οι υψηλές επιδόσεις που σημειώθηκαν και τα τέσσερα μέλη της ελληνικής αποστολής κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό. Ο Φώτης Ντούλος στην κατηγορία άνω των 45 ετών προκρίθηκε με την πέμπτη επίδοση στον τελικό (2 μπάλες στα 11μ. ) όπου και κατέλαβε την όγδοη θέση. Ο Ρίκος Ζερβόπουλος στην +35 προκρίθηκε 9ος στον τελικό με επίδοση 2 μπάλες στα 11μ, και κατέλαβε τελικά την 9η θέση 0.5 στα 11μ.

πηγή: tovima.gr