Τέταρτος ο Αντωνακάκης σε διεθνή αγώνα ακροβατικού σκι

Φεβρουάριος 28, 2012 - 13:31

Ο Έλληνας αθλητής Τρύφωνας Αντωνακάκης τερμάτισε στην 4η θέση στο διεθνή αγώνα ακροβατικού σκι.
Τέταρτος τερμάτισε ο Τρύφωνας Αντωνακάκης στο χθεσινό διεθνή αγώνα ακροβατικού σκι που πραγματοποιήθηκε στο Megeve της Γαλλίας. Στην αναμέτρηση συμμετείχαν και αθλητές της εθνικής ομάδας της Γαλλίας που λαμβάνουν μέρος στα ευρωπαϊκά και παγκόσμια κύπελλα με αποτέλεσμα το αγωνιστικό επίπεδο να είναι ιδιαίτερα υψηλό. Ο αθλητής του ΕΟΣ Αχαρνών έχασε το μετάλλιο στις λεπτομέρειες αφού κάποια λάθη στις ασκήσεις του στοίχισαν πολύτιμους βαθμούς.

Η επόμενη αγωνιστική του υποχρέωση θα λάβει χώρα στο παγκόσμιο κύπελλο τις 9-10 Μαρτίου στο Are της Σουηδίας.

Στο πρώτο test event για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2014, ο Αλέξης Τσώκος τερμάτισε στην 12η θέση με 110 βαθμούς FIS. Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε (25-26/2/12) στις ολυμπιακές διαδρομές του Sochi συμμετείχε η αφρόκρεμα του αθλήματος και το ευρωπαϊκό κύπελλο έμοιαζε περισσότερο με παγκόσμιο κύπελλο. Για τον αθλητή μας ήταν μια εξαιρετική δοκιμασία με αντιπάλους υψηλού επιπέδου και η 12η θέση μόνο ευκαταφρόνητη δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Τη δεύτερη ημέρα στο ίδιο αγώνισμα τερμάτισε 31ος με 14 βαθμούς αφού μια πτώση δεν του επέτρεψε να προκριθεί στον τελικό.

Πηγή: onsports.gr