48ος ο Πολυχρονίδης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Sochi

Φεβρουάριος 10, 2014 - 10:27

Με παρουσία του Νίκου Πολυχρονίδη στον προκριματικό του με σκι από χαμηλό βατήρα άνοιξε ο κύκλος ελληνικών συμμετοχών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι.

Ο 24χρονος αθλητής κατέλαβε τη 48η θέση με 85 βαθμούς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του αγωνίσματος, αλλά αποτέλεσε τον πρώτο Έλληνα αθλητή που πήρε μέρος σε άλμα με σκι σε επίπεδο Ολυμπιακών Αγώνων. Ακόμα, η Ζιστίν Ντιφούρ-Λαπουάντ από τον Καναδά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 22,44 βαθμούς, ενώ η μεγαλύτερη αδελφή της, Κλόι Ντιφούρ-Λαπουάντ, ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 21,66β στο ελεύθερο σκι γυναικών, τελευταίο τελικό της πρώτης ημέρας των Αγώνων του Σότσι. Τρίτη με 21.49β ήταν η Αμερικανίδα,Χάνα Κίρνεϊ, η οποία ήταν πρώτη στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Βανκούβερ.