Ομίχλη και βροχή: Ιδανικό σκηνικό για την επικράτηση του Άγγλου Πρωταθλητή Gary Hunt

Ιούλιος 10, 2012 - 15:16

Ο Gary Hunt (Η.Β.) κατέκτησε την πρώτη θέση στη δεύτερη στάση του Red Bull Cliff Diving World Series 2012 στη Νορβηγία.

Μπορεί ο νικητής του Πρωταθλήματος για το 2010 και 2011 να βρέθηκε ηττημένος στην έναρξη της φετινής σεζόν πριν από δύο εβδομάδες, ωστόσο στο δεύτερο αγώνα, κατάφερε να κατακτήσει και πάλι το βάθρο. Παρά την ομίχλη και τη βροχή, ο Άγγλος Gary Hunt κυριάρχησε έναντι των συναθλητών του Steven LoBue και Kent De Mond με περίπου 400 πλεούμενα και πάνω από 4500 θεατές να παρακολουθούν το εντυπωσιακό θέαμα! Στη γενική κατάταξη ο LoBue διατηρεί το προβάδισμα έχοντας ακόμα πέντε αγώνες να ακολουθούν για την ολοκλήρωση της σεζόν.

Μία 27μετρη εξέδρα «τυλιγμένη» σε ένα στρώμα ομίχλης,  ψιλόβροχο και ένα γνώριμο πρόσωπο να παραλαμβάνει το τρόπαιο του νικητή, συνέθεσαν το σκηνικό του δεύτερου αγώνα του Red Bull Cliff Diving World Series 2012 στο Grimstad της Νορβηγίας. Σε καιρικές συνθήκες γνώριμες για έναν Άγγλο, ο Gary Hunt κράτησε την υπόσχεσή του: μια δυναμική επιστροφή στη Νορβηγία, αμέσως μετά τον πρώτο διαγωνισμό στην Κορσική και έτσι οι 477,55 βαθμοί ήταν αρκετοί για να του χαρίσουν τη νίκη. «Νιώθω σαν να έχει περάσει καιρός από τότε που ήμουν στην κορυφή του βάθρου, οπότε  είναι υπέροχο που τα κατάφερα για ακόμη μια φορά! Με χαροποιεί ιδιαίτερα που πραγματοποίησα όλες τις καταδύσεις, χωρίς πολλά λάθη, ειδικά μετά την εμφάνισή μου στην Κορσική όπου δεν τα πήγα και πολύ καλά.», δήλωσε ο 28χρονος Hunt, ο οποίος επιβραβεύτηκε με 154,00 βαθμούς, το υψηλότερο σκορ της ημέρας, για την τελική του κατάδυση. Ο Αμερικάνος Steven LoBue (432.30 βαθμοί) κατέκτησε για άλλη μία φορά τη δεύτερη θέση και συμπλήρωσε με τον συμπατριώτη του Kent De Mond (398.05 βαθμοί) το βάθρο.

Κατόπιν μιας μέτριας απόδοσης από τον Orlando Duque (384.40 βαθμοί, 5ος) είπε: «Καμία από τις καταδύσεις μου σήμερα δεν ήταν καλή» – ο Κολομβιανός έχασε το προβάδισμα στην γενική κατάταξη από τον LoBue (320 βαθμοί), που προηγείτο 10 βαθμούς από τον Hunt (310 βαθμοί). Εκτός από τον νέο επικεφαλή στην κατάταξη, το‘wildcard’ Anatoliy Shabotenko (ΟΥΚ) είναι ίσως η μεγαλύτερη έκπληξη ως τώρα. Βρίσκεται μαζί με τον νεοσύλλεκτο David Colturi στην έκτη θέση (130 βαθμοί) και 30 βαθμούς μπροστά από ένα ακόμη έμπειρο δίδυμο – τους Artem Silchenko (ΡΩΣ) και Cyrille Oumedjkane (ΓΑΛ).

RED BULL CLIFF DIVING WORLD SERIES 2012

Οι καλύτεροι αθλητές καταδύσεων στον κόσμο ενάντια στην βαρύτητα. Πρωτότυπα tricks στον αέρα στα 27 μέτρα και πέφτοντας μετά από 3 δευτερόλεπτα στο νερό στα 85χλμ την ώρα. Τρία χρόνια μετά την ίδρυση του, το Red Bull Cliff Diving World Series έχει καθιερωθεί ως το αποκορύφωμα των αγώνων high diving. Το 2012 αυτό το μοναδικό πρωτάθλημα για άλλη μία φορά θα είναι η πλατφόρμα  για τις πιο ιλιγγιώδεις βουτιές του κόσμου σε επτά στάσεις από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβριο στην Ευρώπη, Νότιο Αμερική, και Μέση Ανατολή. Έντεκα αθλητές θα ανταγωνιστούν σώμα με σώμα για τον πολυπόθητο τίτλο και να διαδώσουν το πνεύμα του cliff diving σε όλον τον κόσμο.