O Gary Junt προσηλωμένος στο στόχο του

Ιούνιος 11, 2014 - 16:24

Ο κορυφαίος Βρετανός αθλητής κέρδισε το προβάδισμα το περασμένο Σάββατο στο Hell’s Gate του Τέξας, στη δεύτερη στάση του Red Bull Cliff Diving World Series 2014 ενώ στην έδρα της η Αμερικανίδα Rachelle Simpson κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των γυναικών.

Η δεύτερη στάση του Red Bull Cliff Diving World Series 2014 αποδείχθηκε έντονη και άκρως ανταγωνιστική με πτώσεις ακριβείας και άρτιας τεχνικής με αποτέλεσμα οι κριτές να δώσουν έξι δεκάρια τον μεγάλο τελικό. Στην κορυφή του βάθρου βρέθηκε για άλλη μια φορά ο τρεις φορές πρωταθλητής Gary Hunt, από την Αγγλία πετυχαίνοντας να φέρει εις πέρας ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα πτώσης. Ο κάτοχος του τίτλου Artem Silchenko κατέκτησε τη δεύτερη θέση, ενώ ο Αμερικάνος Steven LoBue τερμάτισε τρίτος στα πάτρια εδάφη. Περισσότεροι από 6.700 θεατές στη λίμνη Possum Kingdom παρακολούθησαν τον πρώτο εκ των τριών αγώνων στη κατηγορία των γυναικών από ύψος 20 μέτρων με την Τεξανή Rachelle Simpson να κατακτά την πρώτη θέση.

Με το υψηλότερο σκορ στην ιστορία του Red Bull Cliff Diving World Series (526,40 βαθμοί), ο Gary Hunt έδωσε για άλλη μια φορά ρεσιτάλ στο cliff diving, εξασφαλίζοντας το προβάδισμα με την δεύτερη του νίκη του στο πρωτάθλημα. «Υπήρχε μεγάλη πίεση στο τελευταίο άλμα. Υπήρξαν πολλά καλά άλματα στο τελευταίο γύρο. Σε εμψυχώνει όταν ακούς τις ανακοινώσεις των σκορ και απλά θες να συνεχίσεις. Το κοινό φάνηκε να περνάει καλά, όπως και εγώ!» Πετυχαίνοντας το τελευταίο άλμα του – μια εμπρόσθια τριπλή ρόδα με τρεισήμισι συστροφές-βαθμού δυσκολίας 5.8, κατέκτησε τη νίκη αφήνοντας τον Ρώσο Artem Silchenko (503,90) στη δεύτερη θέση, και τον Steven LoBue (493,05) στην τρίτη. Ο Αμερικάνος κέρδισε στο ντέρμπι έναντι του Orlando Duque, αφού ο Κολομβιανός αθλητής απέτυχε στο άλμα του τρίτου γύρου.

Μεγάλες βαθμολογίες σημειώθηκαν στο πρωτοεμφανιζόμενη γυναικεία κατηγορία, στην οποία αγωνίστηκαν εφτά αθλήτριες, πηδώντας από ύψος 20 μέτρων. Η Rachelle Simpson, από το San Antonio, πήρε την πρώτη θέση, ενώ στην δεύτερη βρέθηκε η  Anna Bader της Γερμανίας, και η επίσης Τεξανή  Cesilie Carlton πέτυχε την τρίτη θέση. Η επόμενη αναμέτρηση για τις γυναίκες αναμένεται στη Νορβηγία στα μέσα Ιούλη. Μετά την Χαβάη το 2010 και τη Βοστόνη τα προηγούμενα τρία χρόνια, το Red Bull Cliff Diving World Series απόλαυσε τη φιλοξενία του Αμερικανικού Νότου για πρώτη φορά. Από το καυτό και ξηρό Τέξας στο Inis Mór της Ιρλανδίας θα βρεθούν στην πρώτη ευρωπαϊκή στάση σε τρεις εβδομάδες.